KART ŞİFRESİ (CHIP&PIN)

Daha güvenli ve hızlı alışveriş için kredi kartı şifrenizi almayı unutmayın!

Kredi kartı şifrenizi ilk defa alacaksanız, unuttuysanız ya da değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki kanalları kullanarak kredi kartı şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Belirlediğiniz şifreniz ilk alışverişiniz veya Garanti BBVA ATM işleminizde kartınıza yüklenecektir. Sonraki işlemlerinizde ise şifreniz size sorulacaktır.

Şifre almanız gereken durumlar;

  • Garanti BBVA’dan ilk kez kredi kartı alıyorsanız, şifrenizi daha önceden belirlemeseydiniz ya da kart numaranız değiştiyse yeni bir şifre belirlemelisiniz. Şifreniz ilk işleminizde kartınıza yüklenecektir.

Şifre almanıza gerek olmayan durumlar;

  • Garanti BBVA’dan bir kredi kartı yada Paracard kullanıyorsanız, yeni kartınızın şifresi, en son işlem yaptığınız kartın şifresi ile aynı tanımlanır.
  • Kullanmakta olduğunuz kredi kartınız aynı kart numarası ile yenilendiyse, mevcut şifrenizi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ek kartlar için şifre almanız gereken durumlar;

  • Ek kart sahibinin daha önceden Garanti BBVA'ya ait bir kartı bulunmuyorsa, yeni bir şifre belirlemelisiniz. Şifre ek kart ile yapılacak ilk işlemde karta yüklenecektir.

Ek kartlar için şifre almanıza gerek olmayan durumlar;

  • Ek kart sahibinin daha önceden Garanti BBVA'ya ait bir kartı bulunuyorsa, ek kart sahibinin kartının şifresi ile aynı tanımlanır.

Kredi kartı şifrenizi aşağıdaki kanallardan alabilir ya da değiştirebilirsiniz.

BonusFlaş: Daha Fazlası--> Kart Şifre Belirleme adımlarını seçerek istediğiniz kredi kartınızın şifresini belirleyebilirsiniz.

Garanti BBVA İnternet Bankacılığı: Kart -->Kart Şifre İşlemi --> Kart veya Kartlarınızı seçip devam tuşuna basarak seçtiğiniz kart veya kartların şifresini belirleyebilirsiniz.

Garanti BBVA Mobil: Hesap ve Kart --> Kartlar --> Seçeceğiniz Kredi Kartınız --> Kart Ayarları --> Kart Şifre İşlemleri adımından seçtiğiniz kart için şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi:444 0 333 / 0850 222 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi'niaradıktan sonra "Kart şifresi alacağım" diyerek kart şifre alma adımına geçebilirsiniz. Kredi kartı şifrenizi belirlemek için Kart Numarası --> Kart Son Kullanma Tarihi --> CVV (kredi kartının arka yüzündeki son 3 hane) --> Cep Telefonu Numarası girildikten sonra telefonunuza gelen SMS ile doğrulama işlemini tamamlayarak kredi kartı şifrenizi belirleyebilirsiniz.

SMS:SIFRE yazıp, kartınızın son 6 hanesi, anne kızlık soyadının ilk 2 harfini, kartınızın arkasındaki güvenlik kodunun ilk 2 hanesini aralarında boşluk bırakıp 3340'a göndererekşifrenizi belirleyebilirsiniz.
Şifre almak için gönderilen SMS Türk Telekom aboneleri için KDV ve ÖİV dahil 1 TL, Turkcell aboneleri için KDV ve ÖİV dahil 1 TL, Vodafone aboneleri için KDV ve ÖİV dahil 0,33 TL olarak ücretlendirilir. Geri Dönüş SMS leri Garanti Bankası tarafından karşılanır.

Garanti BBVA ATM'leri: Kredi kartı şifrenizi ilk defa alacaksanız, Garanti BBVA ATM'lerinde iki farklı yöntemden birini tercih edebilirsiniz.

  • SMS ile şifre belirleme: Bankamıza kayıtlı cep telefonu numaranızı girdikten sonra cep telefonunuza SMS ile gelen 6 haneli şifreyi giriniz. Bu adımdan sonra kart şifrenizi belirleyebilirsiniz.
  • Şifrematik ile şifre belirleme: Şifrematik veya Cep Şifrematik ile ürettiğiniz 6 haneli şifreyi girdikten sonra kart şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Şube: Şube çalışanı tarafından kimlik kontrolü ve telefon numarası seçimi gerçekleştirildikten sonra PIN oluşturduğunuza dair onay vermeniz durumunda, şifreniz SMS ile size gönderilir.

Kredi kartı şifrenizi belirledikten sonra henüz şifresini belirmediğiniz kartlarınız bulunuyorsa, bu kartlarınızın şifresini, şifresini almış olduğunuz kartınız ile 444 0 333 / 0850 222 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nden veya Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’ndaneşitleyebilirsiniz.

Kartınızı yurtdışında kullanırken

Kredi kartınızı yurt dışında şifrenizle kullanmaya devam edebilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz ülkelerde chip&PIN sistemine geçildiyse ülkemizde kullandığınız gibi mevcut şifreniz ile kartınızı kullanmaya devam edersiniz. Bu sisteme geçmeyen ülkelerde ise sizden eskiden olduğu gibi imzanız istenecektir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Şifre (PIN), sizin alışverişteki kimlik numaranızdır. 4 rakamdan oluşan bu şifre (PIN) sayesinde kartınızın gerçek sahibi olduğunuzu ispatlıyorsunuz. Ödemenizi şifrenizi (PIN) tuşlayarak onaylıyorsunuz. Alışverişlerde kullanacağınız şifre (PIN), Garanti BBVA ATM’lerinde işlem yaparken kullandığınız şifre ile aynıdır.

Kredi kartınızın üzerinde bulunan ve kişisel bilgilerinizi manyetik şeritten daha da güvenli taşıyan bir ortamdır. Kart sahteciliğini ve dolandırıcılığını neredeyse imkansız hale getirir.

Kredi kartınızla yaptığınız işlemlerin güvenli olması için 2 ana unsur mevcuttur: Birincisi kartın gerçek olması, ikincisi kartı kullanan kişinin kartın gerçek sahibi olması. Çip ilk şartı, şifre (PIN) ise ikincisini sağlar. Yani çip sahte kart basımını, şifre (PIN) de kayıp ve çalıntı kart kullanımını önler.

444 0 333 / 0850 222 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nden "Ek kartım için şifre almak istiyorum" diyerek oluşturabilirsiniz. Dilerseniz 444 0 333 / 0850 222 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’nden veya Garanti BBVA İnternet Bankacılığı’ndan"Şifre Eşitleme" adımından mevcut kart şifrenizi ek kartınız için de tanımlayabilirsiniz.

Alışveriş sırasında şifrenizi yanlış girerseniz, "Temizle" / "Clear" tuşuna basın ve şifrenizi (PIN) tekrar girin. Eğer şifrenizi (PIN) 3 kez üst üste yanlış girerseniz, kartın şifresi kullanıma kapatılacaktır. Kartınızın blokesini kaldırmak için 444 0 333 / 0850 222 0 333 Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi’ni aradığınızda "Kart şifresi almak istiyorum" demelisiniz.

Şifrenizi (PIN), sizin için hatırlaması kolay, diğer insanlar için tahmin edilmesi zor rakamlardan seçiniz. Şifrenizin (PIN) telefon numaranızın bir kısmı, doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir olmamasına dikkat ediniz.